Cevapla 6 mesaj 1. sayfa (Toplam 1 sayfa)
gen 2 arabamda gaz kesilmesi
  • emoli
    İsim Soyisim: erkan
    Arac: gen 2
    Meslek: dekorasyon
    Memleket: istanbul

gen 2 arabamda gaz kesilmesi

gönderen emoli » 13 May 2017 14:55

arkadaşlar aracım 2007 gen2 yolda seyir halindeyken birden gaz kesiliyor gaz yemiyor kontağı kapatıp acınca coğu zaman normale dönüyor aracın göstergelerinde sıkıntı yok kontak çevirince bütün ışıklar normal servisinde makineye bağlattım fakat bişey çıkmadı usta gaz pedal kablolarının temassızlık yapabileceğini söyledi bu konuda tecrubesi olan var mı tşk.
  • Kullanıcı avatarı
    thefizikci
    Meraklı
    İsim Soyisim: ömer üstün
    Arac: Gen-2
    Meslek: Yazılımcı
    Memleket: Niğde

Re: gen 2 arabamda gaz kesilmesi

gönderen thefizikci » 16 May 2017 12:14

Gaz kelebeğinden veya ateşlemeden kaynaklanıyor da olabilir. Rölantide dalgalanma varsa gaz kelebeği, tekleme varsa ateşlemedendir.
    Nam-ı diğer @fizikCi
    Yeni üyelik, öncekinin şifresini kurtaramadım :(
  • antalyagen2
    İsim Soyisim: ersin eroğlu
    Arac: gen 2
    Meslek: asker
    kan grubu: abrh+
    Memleket: antalya

gönderen antalyagen2 » 29 Mar 2018 10:18

çözüm bulabildinmi hocamm ?_?
  • Kullanıcı avatarı
    thefizikci
    Meraklı

gönderen thefizikci » 30 Mar 2018 01:01

@antalyagen2 sizin sorun tekleme mi yoksa gaz mı yemiyor araç? Tam olarak belirtileri yazın, hatta olmadı video çekip paylaşın yardımcı olmaya çalışalım.

Eğer başlığı açan arkadaşın belirtileriyle aynı ise sorunun kaynağı ya gaz kelebeği ya da gaz pedalı. En belirgin özelliği gaza ne kadar basarsanız basın 2bin devirin üzerine çıkmaz. Bir de boşa alınca istop ediyorsa, önce gaz kelebeğine bakmak da fayda var. Benim de bugün başıma geldi, yarın nasipse bakacam çözüm bulursam paylaşırım.
    Nam-ı diğer @fizikCi
  • Kullanıcı avatarı
    thefizikci
    Meraklı

gönderen thefizikci » 30 Mar 2018 21:57

Önceki mesajda yazdığım gibi, dün araç gaz yemiyordu. Hatta öyle ki gaza köklememe rağmen 2bin deviri geçmiyordu. Aniden boşa çektiğimde gaz vermezsem istop ediyordu. istop edip tekrar çalıştırınca kendine gelse de birkaç km sonra tekrar yapıyordu. En sonunda motor arıza ışığı da yandı. Arıza kodu P0121 gaz kelebeği/gaz pedalı sensörleri uyumsuzluk hatası.

Hayliyle bugün ilk iş gaz kelebeğini söküp temizlemek oldu. Takmadan önce de emme manifold girişini tinerli peçete ile güzelce temizledim. Bi 15km kadar test sürüşü yaptım sonuç gayet güzel. Hem sorunla karşılaşmadım hem de performansta iyileşme hissettim.

Alttaki videodan nasıl yapıldığını izleyebilirsiniz yalnız dikkat etmeniz bir şey var, o da kesinlikle kelebeği(ortadaki açılıp/kapanan daire) hareket ettirmeye daha doğrusu döndürmeye kalkışmayın, iç aksamına zarar verirsiniz. Bi de sökmeden önce akünün eksi kutbunu sökmenizi tavsiye ederim. Son olarak, özellikle kelebeğin bağlantı noktalarını iyi temizlemenizde fayda var. Bu iş için balata spreyi, eski bir diş fırçası ve bir tutam peçete işinizi görür. Sökmek için 10mm lokma ve 8mm lokma uçlu tornavida lazım.

Nam-ı diğer @fizikCi
  • sinankpt
    İsim Soyisim: Sinan HAMZA
    Yasınız: 30
    Arac: Proton Gen 2 1.6 Highline 2006 Otomatik
    Meslek: Gemi Kaptanı
    Memleket: İstanbul

gönderen sinankpt » 31 Mar 2018 19:52

Valla artık piyasada ustada kalmadı kendi arabamızın ustası olduk. Otomatik gen 2 aracımda rolanti dalgalanması vardı daha önce başıma geldiğinden boğaz kelebeğinden olduğunu anladım ve sanayide temizlettim. Sonra aklıma geldi adaptasyon isteyeceği nitekim ilk çalıştırmada rolanti yukarılarda geziyordu düşmüyordu. Ertesi gün proton yetkili servise gittim adaptasyona neredeyse azar yiyecektim. yok efendim temizlemeye gerek yokmuş boğaz kelebeği adaptasyon yapılırsa bozulabilirmiş. Sinirlendim çıktım araç kendi kendinede yapıyor adaptasyonu bir süre sonra. Velhasıl araç toparladı rolanti dalgalanması falan kalmadı. Tecrübe ettiyseniz en iyi usta kendinizsiniz gerisi hikaye Vesselam.
Cevapla 6 mesaj 1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Majestic-12 [Bot] ve 1 misafir