MAF Sensörü (Akışmetre/Debimetre) Tamiri
  • Metin
    İsim Soyisim: Metin Aydın
    Yasınız: 32
    Arac: 416 Glx istiyorum
    Meslek: Satış
    Memleket: Tosya

Re: MAF Sensörü (Akışmetre/Debimetre) Tamiri

gönderen Metin » 02 Nis 2013 09:12

Büyük geçmiş olsun rabbim şifalar versin.
  • kirmiziproton
    Sessiz
    Sessiz
    İsim Soyisim: Faruk Yeşil
    Yasınız: 43
    Arac: Proton 1.6 HB
    Meslek: Bilgisayar Programcısı
    Memleket: Usküdar

Re: DEBİMETRE(AKIŞMETRE) TAMİRİ

gönderen kirmiziproton » 02 Nis 2013 10:31

protutku yazdı:bu arkadaslar edirnede bir arkadasın sayesinde öğrendim kargoyla gönderdim 2 gün sonra gönderdiler baska bi protondada testini yapmışlar taktık akışmetreyi sürekli stop eden araç tıkır tıkır oldu srs makarasınıda tamir ettiler onuda söküp göndermiştim gayet ucuz fiyata yaptılar sagolsunlar.Afyondaki ustalar tamiri imkansız demişlerdi nerdeyse yüreğime inecekti yenisi 1250 lira çıkmasınada 650 lira istediler sağolsunlar 160 liraya yaptılar.bana kargo falan 200 e yaklastı ama çıkmasının bile 3 te bir fiyatına

Hüseyin Bey,
    Siz bunu daha öncede yazmıştınız, ben yazınıza istinadan Edirne'ye kadar gittim ilgili arkadaşları buldum, MAF sensörünü tamir ettiğini söyleyen bu arkadaşlar sahtekar yalancılar, tamir falan yaptıkları yok, sadece jak ucuna japon yapıştırıcı gibi, bir şey dökerek maf sensörünü devre dışı bırakıyor, 100 TL falan değil 250 TL istiyorlar bir de bu işlem için. 250 TL vermek yerini MAF sensörünün Jakını çekip çıkartınız aynı şey. Ama doğru olanı bu değil.

Ben Atatürk Sanayi Sitesinde ki çıkmacılardan 350 TL ye aldım saat gibi çalışıyor.
  • myilma10
    İsim Soyisim: mehmet yılmaz
    Arac: proton persona glxi 2000
    Meslek: bilgisayarcı
    kan grubu: a+
    Memleket: bursa

gönderen myilma10 » 29 May 2013 04:07

s.a. arkadaşlar.
    bende aranıza dün 2000 model 416glxi alarak katıldım fakat dakika 1 gol 1 maf sensörü arızası çıktı karşıma.
    kocaelide servisi yok. elim ayağım bağlandı. araç benzinde iken rolantide bile durmuyor gaz a geçince ise rolenti 500-1000 arasında . viteste gaza yüklenirsem kasıyo ama yavaş yavaş basarsam gaza gidiyo.
    dediğim gibi ben elektronikçiyim pek anlamam arabadan. elim kolum bağlandı .bu parçanın çıkmasını satan bi yer bulamadım nette. varsa servis veya çıkmacı bildikleriniz şimdiden dua etmeye başlarım. bulamazsam sensörleri söküp kendim yapmayı deniycem..
  • Kullanıcı avatarı
    4G92P
    Demirbaş Protoncu
    İsim Soyisim: Gökberk
    Yasınız: 24
    Arac: 416 Aeroback
    Meslek: Öğrenci
    kan grubu: AB Rh(+)
    Memleket: Adapazarı

gönderen 4G92P » 29 May 2013 10:42

Bu konuyu gördünüz mü ?
    viewtopic.php?f=40&t=97
    "1 saat yürüsem 5 km. bu sırada 2 sigara içsem 75 kuruş. 75 bölü 5 desek kilometrede 15 kuruş yakıyorum '' :D
  • kirmiziproton
    Sessiz
    Sessiz
    İsim Soyisim: Faruk Yeşil
    Yasınız: 43
    Arac: Proton 1.6 HB
    Meslek: Bilgisayar Programcısı
    Memleket: Usküdar

gönderen kirmiziproton » 29 May 2013 12:25

myilma10 yazdı:s.a. arkadaşlar.
    bende aranıza dün 2000 model 416glxi alarak katıldım fakat dakika 1 gol 1 maf sensörü arızası çıktı karşıma.
    kocaelide servisi yok. elim ayağım bağlandı. araç benzinde iken rolantide bile durmuyor gaz a geçince ise rolenti 500-1000 arasında . viteste gaza yüklenirsem kasıyo ama yavaş yavaş basarsam gaza gidiyo.
    dediğim gibi ben elektronikçiyim pek anlamam arabadan. elim kolum bağlandı .bu parçanın çıkmasını satan bi yer bulamadım nette. varsa servis veya çıkmacı bildikleriniz şimdiden dua etmeye başlarım. bulamazsam sensörleri söküp kendim yapmayı deniycem..

Arkadaşım hiç panik yapma,
    İstanbul İkitelli Atatürk sanayi sitesinden bulabilirsiniz, iyi bir pazarlıkla 300 TL ye alabilirsin. (Takıp test et öyle al)
    Bu konunun başında bahsedilen Edirne'deki arkadaşlara sakın inanma bu arkadaşlar üçkağıtçı, merak edenlere detayını anlatabilirim.
    Kolay gelsin.
  • myilma10
    İsim Soyisim: mehmet yılmaz
    Arac: proton persona glxi 2000
    Meslek: bilgisayarcı
    kan grubu: a+
    Memleket: bursa

gönderen myilma10 » 04 Haz 2013 01:40

selam arkadaşlar. yaklaşık bir haftadır sabah akşam araştırmalarım ve aracı kendime göre toparlarken başıma gelenleri aktarayım istedim.
    1: anladığım kadarıyla 416 glxi lerin elektrikli aynalarda sıkıntı var benimkide öyleydi. arkadaşla söktük telleri ve motoro iyice temizledik sıkıntısız çalışıyor.
    2: Ön diskler 130 km üstüne çıkınca frenlersem aşırı titreme vardı. bir kaç usta torna yaparız geçer dedi. proton kullanan bi arkadaş torna yaptırma sıkıntı oluyo diskleri değiş dedi. balatalarla birlikte diskleri değiştim 200 tl ye mal oldu ama süper oldu diyebilirim.. hiç titreme yok.
    3: gelel,m maf sensörü arızasına. Ben kocaelide oturuyorum e burda servisimiz yok. sanayide yaklaşık 10 tane motorcu pompacı ve adını bilmediğim servislere gittim . aracın arızasını cihazla tespit etsinler diye. hiç bir cihaz bağlanamadı beyne. bende sinirlenip söktüm maf sensörünü. bu arada unutmadan ben elektronikçiyim. ve devreyi ölçmeye başladım. yukardaki konularda geçen zener diyota kadar hepsini kontrol ettim. ordaki zener diyorun sensörlük bi görevi olmadığını ve boğazın içine ısındığı için soğutmak amaçlı koyulduğunu keşfettim.
    devre üstünde yazılımın yüklü olduğu bi entegre var ve içinde mitsubişhi motora ait bi yazılım var ve yazılım çok karışık olduğu için ve uzmanlık alanım olmadığı için müdahale edemedim ve boğaz kelebeğini temizleyip maf sensörü yerine taktım. araç eskisi kadar tekleme yapmıyor ve daha iyi ama ilk halinide aratmıyor değil. Yurt dışında aracın orjinal maf sensörünü söküp manuel ayarlı universal maf sensörü takıldığını gördüm şu anda onu araştırıyorum. eğer o da olmazsa bir öncekimesajda arkadaşın dediği gibi bi tane çıkma alınacak.
    4: şu söylenen parça yok kötü araba vs.vs. bi çok yorumdan korkmuştum. ama hani o gittiğim cihaza bağlanamayan ustaların hepsi aynen şole dedi. mercedeste bile bu konforu zor bulursun. satmak için almadıysan iyi bi seçim yapmışsın dedi.içime su serpildi. aracı önceki hyundai coupede 80 le dönemediğim virajdan 100 le sorunsuz çıkmak içimi rahatlattı. biraz hızlanıp boşa attığımda aracın yolda yağ gibi akması da cabası. ha unutmadan babamda Wv jetta var ve o bile binince vaybe benim arabadan rahatmış demesi ve arkasından ama eski işte diyerek toparlamaya çalışması komikti.

Forumda bilgi veren deneyimlerini paylaşan ve bu aracı almam için vesile olan herkese teşekkür ediyorum. ilerleyen zamanlarda görüşmek üzere
  • Kullanıcı avatarı
    h@ydut
    Meraklı
    İsim Soyisim: HAKAN EEE
    Yasınız: 29
    Arac: PROTON PERSONA 1.8 418GLX OTOMATİK
    Meslek: MUHASEBE
    kan grubu: 0 RH +
    Memleket: İSTANBUL

gönderen h@ydut » 04 Haz 2013 12:42

4G92P yazdı:Hoşgeldiniz Hakan Bey
    Yalnız düz LPG ile kullanmaya devam ederseniz bu MAF'ı da kaybedeceksiniz gibi duruyor.
    MAF sensörünü temizleyin. Akü kutup başını sökün tabi bu işlemi yaparken.
    Taktıktan sonra da benzinle gezin bir müddet. Ama mümkünse sıralı sisteme geçin.

Ustat, 418 Otom. 98 Model aracımı şanzıman yağı değişimi için babam yetkili servisine götürdü, yağı değiştirirken hava filtresi ve maf sensörünede baksınlar dedim. Servis maf sensörü bu araçlarda yok demişler. Acaba doğrumu benim araçta yokmu ,Veya servismi bilmiyor. Aracımdan memnunum ancak lpg gaz ayarını açtırmama rağmen gazı biraz körüklemem gerekiyor yoksa araç yığılıyor sanki kalkış yavaş gibi. Birde yakıt ,45 krş falan bir türlü düşüremedim.
  • Kullanıcı avatarı
    4G92P
    Demirbaş Protoncu
    İsim Soyisim: Gökberk
    Yasınız: 24
    Arac: 416 Aeroback
    Meslek: Öğrenci
    kan grubu: AB Rh(+)
    Memleket: Adapazarı

gönderen 4G92P » 04 Haz 2013 19:32

MAF sensörü ne onu biliyorlar mı diye sorar mısın :D
    Akışmetre bir diğer adı da. İstanbul'dasınız. Adem Usta'nın yanına gidip en azından bi çayını için derim.
    "1 saat yürüsem 5 km. bu sırada 2 sigara içsem 75 kuruş. 75 bölü 5 desek kilometrede 15 kuruş yakıyorum '' :D
  • Kullanıcı avatarı
    besegitmeni
    Sessiz
    Sessiz
    İsim Soyisim: alper aygün
    Yasınız: 40
    Arac: proton glsi 1.5
    Meslek: egitim
    kan grubu: 0rh+
    Memleket: tokat

gönderen besegitmeni » 04 Ara 2013 14:08

415 glsi otomatikte maf yokmudur ben bulamadım
  • Kullanıcı avatarı
    Admin
    Admin
    Admin
    İsim Soyisim: Ersin
    Yasınız: 38
    Arac: 98 Wira Saloon
    Meslek: Otomotiv
    kan grubu: A Rh +
    Memleket: .
    İletişim:

gönderen Admin » 04 Ara 2013 16:24

415 sersinde maf yok.
  • Kullanıcı avatarı
    besegitmeni
    Sessiz
    Sessiz
    İsim Soyisim: alper aygün
    Yasınız: 40
    Arac: proton glsi 1.5
    Meslek: egitim
    kan grubu: 0rh+
    Memleket: tokat

gönderen besegitmeni » 04 Ara 2013 22:22

Admin yazdı:415 sersinde maf yok.

teşekkürler
  • Kullanıcı avatarı
    gurayu
    Sessiz
    Sessiz
    İsim Soyisim: Güray ULUDAG
    Arac: PROTON PERSONA
    Meslek: İŞÇİ
    Memleket: MUĞLA

gönderen gurayu » 12 Nis 2014 22:39

Arkadaslar merhaba 415 otomatik aracım için map sensörü arıyorum sıfır Yada çıkma ilgilenen olursa gurayuludag@gmail.com Yada 05322703672 den ulaşabilirsiniz.
  • gh060708hg
    İsim Soyisim: hasan
    Arac: proton 416 GLXİ
    Meslek: öğretmen
    Memleket: afyon

gönderen gh060708hg » 29 Eki 2014 23:33

mrb arkadaşlar arabam 416 glxi 1999 model otomatik Bende de maf sorunu var tamiri yok. çıkma lar garantili değil. bir internet sitesinde bu parça var http://www.otomobilyedekparcalari.com/ 435 tl arayıp sormadım raslantı olarak gördüm.
  • gh060708hg
    İsim Soyisim: hasan
    Arac: proton 416 GLXİ
    Meslek: öğretmen
    Memleket: afyon

gönderen gh060708hg » 30 Eki 2014 00:12

bruceleeibo yazdı:
    gh060708hg yazdı:mrb arkadaşlar arabam 416 glxi 1999 model otomatik Bende de maf sorunu var tamiri yok. çıkma lar garantili değil. bir internet sitesinde bu parça var http://www.otomobilyedekparcalari.com/ 435 tl arayıp sormadım raslantı olarak gördüm.

tamiri var gayette ucuza yapıyorlar elektronikçiler ama adam gibi isminin hakkını veren elektronikçi olmalı çalışırken fişi tak sök eğer devirde değişme oluyorsa temizle geçer eğer fişi sökünce fark yoksa yaptır...

temizliği nasıl oluyor
  • av.ilhami
    İsim Soyisim: ilhami batur
    Yasınız: 41
    Arac: carisma
    Meslek: av.
    Memleket: bilecik

gönderen av.ilhami » 30 Eki 2014 06:54

evet temizliği nasıl oluyor kontak temizleyi ile 2-3 fısfıs mı yapcaz, sabaha kadar benzin veya tinerde mi bekletcez. bezle silme olacak mı diyot nedir neyle nasıl nerden değiştircez.uzun dönem zengin karışım sebebi maf olabilir mi biri maf dediği için soru
    yorum. cihazabağlanınca maf hatası göstermiyor. 2 lambda ve katalitik değişti.
    bu diyotun değerini ölçebilirmiyiz hangi değer birimi ve kaç olmalı.
  • mesutucar2019
    İsim Soyisim: Mesut Uçar
    Arac: 416
    Meslek: Şöför
    Memleket: İstanbul

gönderen mesutucar2019 » 21 May 2019 13:14

protutku yazdı:sevgili dostlar benim arabanın debimetresi arızalandı yenisini sorduk 1250 tl cik çıkması 650 tl dediler.ve cok tesadüfki protonda daha önce çalışmış ve yanında elekronik tamiri yapan bir proton özel servisi buldum debimetreyi yaptırdım 100 tlye suan saat gibi calışıyor.arızalı dediklerinde fiyatları duyunca şok oldum sonra 100 tlye yaptırınca rahatladım. ayrıca srs lambamda yanıyordu srs makarasınıda 60 tlye tamir ettiler bu söylediklerime işçilik dahil.

Selamlar hocam bu yerin adresini telefonunu vs bizimle paylaşabilirmisiniz? Hepimizin muhakkak ihtiyacı olacaktır birgün ve o bir gün benim için bu gün :)
  • mesutucar2019
    İsim Soyisim: Mesut Uçar
    Arac: 416
    Meslek: Şöför
    Memleket: İstanbul

gönderen mesutucar2019 » 22 May 2019 18:12

protutku yazdı:hasan beey düz lpgde hava filtresi patlama durumu ateşleme sisteminde yasanan arızadaan olusuyor ve debimetreyide arızalandırıyor.debimetreyi yenilesenizde bu lpg ile tekrar arızalanacktır.akış metre arızasından lpg geri patlama yapmaz imkansız.önce bu sistemde kullanmaya kararlıysanız buji buji kablosu ve hava filterini yenileyeceksiniz. patmama devam ederse distribitörü değiştireceksiz.bu söylediklerim emin olun sıralı taktırmaktan daha pahalıya ve zahmete sebep olcak.sizin yadadıklarınızı ben bizzat yasadım.sıralı taktırsanızda ateşlemede sıkıntı varsa aracınız lpgde sarsıntı yapacaktır.akış metreyi tamir ettirecekseniz benimle irtibata geçin yaptırır kendi aracımda dener ve size yollarım 5415331203

Selamlar sizi forumda yazmıs oldugunuz tel den aradım ancak kayıtlı böyle bır numara yok diyor maf sensörü tamiri ile ilgili yardımlarınızdan faydalanmak ıstıyorum mumkunse ulasabilirseniz bana bi görüşelim 5075945594 mesut

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir